Sitodruk – skuteczna metoda w produkcji etykiet

Sitodruk – skuteczna metoda w produkcji etykiet

Wiele technologii drukarskich powstało – dosłownie – wieki temu. Nie inaczej wygląda to w przypadku techniki, jaką jest sitodruk. Nadruk tą metodą stosowany był przed laty na Dalekim Wschodzie, a dzisiaj – stanowi jeden z popularnych sposobów tworzenia wielkopowierzchniowych oraz małych wydruków, w tym m.in. etykiet. Więcej o tym sposobie tworzenia oznaczeń produktów opowiemy poniżej. Zapraszamy do czytania! 

 

Czym jest sitodruk? 

Powiedzmy wpierw więcej o samej technologii. Jak podają różne źródła, jej historia sięga do około XVII wieku, a konkretniej – ówczesnej Japonii. Wtedy technika sitodruku była wykorzystywana do zdobienia tkanin. Podwaliny pod współczesną metodę zostały położone w XIX wieku, również przez Japończyków. To oni jako pierwsi zastosowali szablony podobne do tych używanych po dziś dzień. 

Historia tego rozwiązania naturalnie jest dużo dłuższa i zawiła. Chcielibyśmy jednak powiedzieć więcej o nim samym. Sitodruk, dzięki któremu powstają efektowne etykiety, nazywa się także drukiem sitowym lub serigrafią. Polega na wykorzystaniu szablonów wyposażonych w specjalną siateczkę o małych okach. Może być ona wykonana z polimeru (zwykle z poliestru lub poliamidu) lub metalu. 

Wspomniany wyżej szablon powstaje na podstawie wzoru. Utrwala się go z użyciem specjalnych emulsji światłoczułych, utwardzanych w miejscach, gdzie farba ma zostać zablokowana. Dzięki temu etykiety wyprodukowane z wykorzystaniem sitodruku mogą mieć warstwową strukturę. O samym procesie (pokrótce) opowiadamy niżej. 

 

Jak przebiega proces wykonania nadruków tą metodą? 

Pierwszy krok polega na przygotowaniu wzoru, powstającego na specjalnych kliszach. Co istotne – każdy projekt musi mieć odseparowane kolory. Wynika to z faktu, że farby kładzie się oddzielnie. Następnie na siatki nakłada się ww. emulsję światłoczułą i suszy się je. Gdy już wyschną, w naświetlarce umieszcza się przygotowany wzór, a nad nim – siatkę. W tym momencie następuje utwardzenie preparatu w miejscach naświetlenia. Gdy już się to zrobi, sito należy opłukać, by wymyć emulsję w miejscu, gdzie nie była utwardzana. Tak powstają szablony. 

W kolejnym kroku umieszcza się je w maszynie, która nakłada kolory na materiał. Warto wiedzieć, że sitodruk oferuje wydruk etykiet na najróżniejszych materiałach, w tym m.in. na folii, tekturze, papierze, tworzywach sztucznych i metalach. Dzięki temu w ten sposób można tworzyć oznakowania na rozmaite produkty. 

 

Zastosowanie sitodruku – nie tylko etykiety 

Niekiedy technikę tę postrzega się jako rozwiązanie głównie do wykonywania nadruków na duże powierzchnie. Świetnie zdaje egzamin również przy drukowaniu oznaczeń produktów i innych, mniejszych projektach. Dzięki możliwości zastosowania sitodruku na niemal każdym materiale wykorzystuje się go w najróżniejszych branżach. Używa się go m.in. w produkcji etykiet na kosmetyki czy produkty farmaceutyczne. Warto dodać, że dzięki tej technologii istnieje opcja wykonania napisów w alfabecie Braille'a. 

 

Zalety i wady sitodruku 

O jednym z atutów tej metody już wspominaliśmy wyżej. Sitodruk jest uniwersalny. Nadruk przy użyciu tej technologii można wykonać na niemal każdym materiale. Dodatkowo charakteryzuje się wysoką trwałością i doskonałym nasyceniem barw, co przekłada się na jakość i ostrość. Wydruki są również trwałe i odporne np. na czynniki atmosferyczne, w tym promieniowanie UV. Łatwo opierają się też oddziaływaniu mechanicznemu. 

Jakie natomiast ma wady? Część z nich zależy m.in. od wysokości nakładu. Przy niewielkim – sitodruk okazuje się nieopłacalny ze względu na koszty początkowe. Jednak przy wyższych stanowi optymalne rozwiązanie. 

wróć
ozdobnik
nasi partnerzy
  • Fasson
  • Gallus
  • Hei
  • Jurmet
  • Pc print
  • Sericol