Czym są opakowania giętkie – zastosowanie i zalety opakowań giętkich
Do jakiej grupy zaliczają się folie po słodkich czy słonych przekąskach typu chipsy? Pudełka po płatkach śniadaniowych, daniach instant lub papierki po batonach – to wszystko są tzw. opakowania giętkie lub inaczej elastyczne. Jeżeli jesteś np. producentem żywności, zapewne zastanawiasz się, które z nich wybrać. Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się, jakie są najważniejsze zalety oraz zastosowanie tego typu asortymentu. Poznasz techniki druku na takich powierzchniach i sprawdzisz, które wykazują cechy, takie jak trwałość czy odporność na czynniki zewnętrzne. Przeczytaj, by wiedzieć więcej!
Czym są opakowania giętkie?
Jak łatwo się domyślić, tego rodzaju produkty cechuje elastyczność. Zazwyczaj są zrobione ze specjalnych tworzyw, dzięki czemu można nadać im pożądaną formę. Wystarczy spojrzeć na elastyczne materiały do owijania artykułów przed transportem, aby zrozumieć, czym są opakowania giętkie. Zapewniają ochronę przed czynnikami zewnętrznymi, są łatwe do uszczelnienia, lekkie oraz funkcjonalne. Tego rodzaju wyroby można podzielić na pierwotne oraz wtórne. Pierwsze mają bezpośredni kontakt z chronioną zawartością, z kolei drugie zabezpieczają kilka (lub kilkanaście) jednostek danych artykułów.
Wśród typowych materiałów wykorzystywanych do tworzenia opakowań giętkich zalicza się papier oraz folia. Istnieją również laminaty, czyli kombinacje obu tworzyw. Współcześnie produkty z tej kategorii mają więcej niż jedno zadanie do wykonania. Poza zabezpieczaniem zawartości stanowią barierę przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi takimi jak wilgoć, niskie lub wysokie temperatury etc. Prócz tego umożliwiają szybką identyfikację danego wyrobu oraz opisują jego składniki. Innymi słowy, odgrywają rolę nośnika informacji – a nierzadko też reklamy.
Najważniejsze zalety opakowań giętkich
W dzisiejszych czasach wyroby tego rodzaju nie są jedynie zabezpieczeniem produktu przed rozsypaniem się, wylaniem czy zniszczeniem. Przedsiębiorcy posługują się nimi do reklamy. Przykładają starań, aby zachęcić przy ich pomocy do zakupu artykułu spożywczego, kosmetyku etc. Aktualne zastosowanie opakowań giętkich to w dużej mierze przyciąganie uwagi kupujących. Mają też za zadanie wzmocnić markę oraz potwierdzić jakość danego artykułu w oczach potencjalnych klientów. Dla producentów istotną zaletą jest niższy koszt wytwarzania oraz większa pojemność niż u sztywnych odpowiedników.
Nowoczesne wyroby z tego sektora wyróżniają się licznymi atutami. Najważniejsze zalety opakowań giętkich to ochrona zawartości, trwałość, kompaktowe wymiary oraz atrakcyjny wygląd. Umiejętnie zaprojektowany produkt służy nie tylko do przechowywania i przenoszenia towaru znajdującego się wewnątrz. Informuje przyszłego nabywcę o tym, czego może spodziewać się w środku i zachęca go do wyboru właśnie tego artykułu. Aby działania marketingowe okazały się skuteczne, pudełko, folia i inne tego typu muszą zarówno być wytrzymałe, jak i mieć oryginalny design.
Czemu warto wybrać opakowania giętkie?
Współcześnie zdecydowana większość opakowań, niezależnie od przeznaczenia ich zawartości, pełni funkcję nośnika informacji. Mogą to być środki chemiczne, kosmetyki, produkty farmaceutyczne czy spożywcze. Bez względu na kategorię, do której należą dane wyroby, zazwyczaj mają jakiś rodzaj nadruku. Jego treść przekazuje potencjalnym kupującym dane o składzie oraz jakości wyrobu. Liczy się nie tylko trwałość opakowań giętkich, ale i charakter informacyjny oraz funkcja reklamowa. Od niej w dużej mierze zależy, czy klient wybierze ten konkretny artykuł, czy sięgnie po propozycję konkurencji.
Jakie są techniki druku opakowań giętkich?
Wśród dostępnych na rynku metod można wymienić kilka rozwiązań, które najczęściej stosuje się podczas pracy z tego typu wyrobami. Dominujące techniki druku opakowań giętkich to tzw. wklęsłodruk oraz drukowanie fleksograficzne. Pierwsza opcja przez długi czas była uznawana za najlepszą, a do jej głównych zalet zaliczano wysoką jakość druku. Dziś fleksografia należy do równorzędnych alternatyw. A dodatkowo ma niewątpliwą przewagę and wklęslodrukiem – przy jej zastosowaniu można drukować małe, średnie I duże nakłady.
Przeczytaj więcej o:
Druku fleksograficznym i fleksografii
Ten rodzaj drukowania staje się coraz powszechniejszy w wielu sektorach, m.in. w branży spożywczej. Jego najważniejsze zalety to doskonała jakość oraz przystępne ceny. Taki druk opakowań giętkich podczas pracy wykorzystuje elastyczne formy drukarskie oraz szybkoschnące ciekłe farby. Poza tą opcją oraz wklęsłodrukiem drukarnie posługują się też technologiami hybrydowymi. Cylindry drukujące w maszynach offsetowych mają wtedy dodatkowe elementy fleksograficzne.
Gdzie można zamówić opakowania elastyczne?
Artykuły z tej grupy można dziś dostać w wielu punktach. Chętni na zamówienie określonej partii mogą zdecydować się na estetyczne opakowania elastyczne od kameralnej firmy albo dużego przedsiębiorstwa. Zachęcamy do skorzystania z usług naszej marki, drukarni etykiet AZColor gdyż mamy doświadczenie w druku różnego rodzaju produktów. Stosujemy nowoczesne techniki, dopasowując je do materiału. Jeżeli klientowi brakuje wiedzy w zakresie metod wykorzystywanych podczas drukowania, możemy zapoznać go z zaletami poszczególnych rozwiązań. Sprawdź także inne wpisy poświęcone działalności drukarni.
wróć