Techniki druku – druk wypukły, wklęsły i płaski

Techniki druku – druk wypukły, wklęsły i płaski

Współcześnie można spotkać się z różnymi metodami nanoszenia treści na powierzchnie. Mogą być to zarówno dane o charakterze informacyjnym, jak i reklamowym, a podłożem może być papier, folia albo inny materiał. Zachęcamy do przeczytania naszego artykułu poświęconego najbardziej znanym technikom druku. Dowiesz się z niego, na czym polega drukowanie wklęsłe, wypukłe oraz płaskie. Przekonasz się, który z opisanych rodzajów sprawdzi się w Twojej działalności, a z którego lepiej zrezygnować. Sięgnij po wiedzę, którą dla Ciebie przygotowaliśmy!

Jakie są najbardziej znane techniki druku?

Mimo iż w dzisiejszych czasach coraz częściej korzysta się z elektronicznych form komunikacji, wciąż w wielu przypadkach przychodzi wybierać druk. Klienci drukarni zgłaszają się z rozmaitymi zleceniami, począwszy od drobnych zamówień (np. winietki czy zaproszenia ślubne) przez średnie nakłady (np. ulotki reklamowe swojej firmy), a skończywszy na dużych zamówieniach (np. na giętkie opakowania). Z myślą o potrzebach zleceniodawców powstają nowe techniki drukowania lub istniejące ulegają modyfikacjom. Wiele z nich wykorzystujemy w naszej drukarni etykiet AZColor.

Aktualnie dostępne metody można podzielić na wypukłą, wklęsłą oraz płaską. Część to rozwiązania dla wszystkich, z kolei inne nadają się do większych zleceń, bo ich cena maleje wraz z ilością wydrukowanych produktów.

Współczesne technologie druku

Mówiąc o nakładach, warto określić, które techniki zdają egzamin przy określonych wielkościach. Klienci zainteresowani drukiem niskonakładowym czy jednostkowym powinni zwrócić uwagę na drukowanie cyfrowe. Nie wymaga przygotowania formy drukarskiej, co już na wstępie znacząco obniża koszty. Treść zostaje przeniesiona na materiał bezpośrednio z pliku przesłanego przez zamawiającego. To opcja tania i szybka, więc korzystają z niej zamawiający, którym zależy na czasie oraz oszczędności.

Druk offsetowy, fleksograficzny i wklęsłodrukowy nadają się do drukowania wielkonakładowego. Im większe zlecenie, tym niższa będzie cena pojedynczego wydruku. W odróżnieniu od cyfrowego odpowiednika te techniki wiążą się z dłuższym czasem realizacji oraz wyższymi kosztami, ale za to cechują się bardzo wysoką jakością i wysyceniem kolorów. 

Technika dodatkowa, jaką jest sitodruk, jest polecany do przenoszenia motywów np. na skórę, drewno czy plastik. Sprawdza się przy zadrukowywaniu gadżetów reklamowych oraz elementów odzieży. To opcja dla osób ekonomicznych, przy czym niekiedy (w zależności od użytych w procesie farb) nadruki mogą mieć mniejszą wytrzymałość.

Może zainteresują Cię pozostałe nasze wpisy o technikach i technologiach druku:

Technologie w drukowaniu etykiet

Techonologie uszlachetniania druku

Techniki druku wypukłego

Pierwszy z omawianych sposobów wyróżnia się najdłuższą historią. Jego odmiany znane są od setek lat, a dziś w większości przypadków można się z nimi spotkać w projektach artystycznych. Najbardziej znane techniki druku wypukłego to gipsoryt, linoryt, metaloryt, cynkotypia kreskowa oraz drzeworyt. Określenia metod pochodzą od tworzywa form drukowych, na których powstała konkretna kompozycja. Współcześnie drukarnie posługują się głównie drukowaniem fleksograficznym. W tej metodzie farba trafia na wystające części matrycy, odbija się na materiale i tak powstaje na nim obraz.

Fleksografia opiera się na elastycznych matrycach (zwykle fotopolimerowych). Ten typ cechuje giętkość oraz zaskakująca zdolność formowania i dostosowywania się do podłoża. Technika pozwala na swobodny druk wypukły na praktycznie dowolnym materiale. Materiałem, na którym znajdzie się element graficzny, napis czy inny motyw, może być m.in. tektura, folia, plastik albo papierowa torebka. Wielofunkcyjność drukowania fleksograficznego umożliwia ozdabianie opakowań na żywność, pudełek środków chemicznych, kosmetycznych oraz szerokiej gamy innych wyrobów, włącznie z budowlanymi.

W przypadku fleksografii drukarnie wykorzystują specjalne szybkoschnące farby spirytusowe, utrwalane promieniami UV lub wodne. Przy użyciu techniki drukowania wypukłego można nanieść pożądany motyw na powierzchni, która nie jest perfekcyjnie gładka i równa. To rozwiązanie wybierane przez osoby poszukujące efektywnej metody druku na papierze, foliach, laminatach, kartonach. Nadaje się na różnego rodzaju opakowania oraz etykiety np. etykiety na produkty czy etykiety na butelki; można ją też stosować do innych kolorowych projektów graficznych.

Techniki druku wklęsłego

W odróżnieniu od wariantu wypukłego następna metoda polega na pokrywaniu farbą całej formy, a potem zbieraniu jej z miejsc niedrukujących. Druk wklęsły charakteryzuje się tym, że owe miejsca niedrukujące znajdują się wyżej niż drukujące. Na dalszym etapie drukowania opisywaną techniką farba zostaje przeniesiona z zagłębień na podłoże. W tym celu wykorzystuje się specjalną prasę.

Przemysłowe wersje drukowania można podzielić na dwa typy: tampondruk oraz rotograwiurę. Przy pierwszej rolę narzędzia do nakładania farby odgrywa tampon (stempel). Cechuje go miękkość oraz gładkość, dzięki którym sprawdza się podczas zdobienia nierównego podłoża. Z tej techniki druku wklęsłego korzysta się także przy nanoszeniu wzoru na powierzchnię tworzyw sztucznych, metali oraz szkła. Warto wspomnieć, że tampony zdają egzamin podczas produkowania różnego typu gadżetów reklamowych, numizmatów czy choćby części do samochodów.

Drugi rodzaj przemysłowego druku wklęsłego to rotograwiura. Zamiast stempla funkcje formy drukarskiej pełni specjalny cylinder, na którym jest wygrawerowany obraz do drukowania. Ów cylinder może być miedziany albo stalowy (w tej sytuacji będzie pokryty warstwą miedzi). Metoda znajduje zastosowanie w produkcji znaczków pocztowych oraz banknotów. Można jej użyć przy zadrukowywaniu opakowań lub kolorowych czasopism. Należy mieć świadomość wysokich kosztów przez wzgląd na konieczność przygotowania formy, lecz to dobra inwestycja przy dużych nakładach.

Techniki druku płaskiego

Jak można się domyślić, to rozwiązanie różni się od poprzedników strukturą zadrukowanej powierzchni. O ile przy druku wklęsłym czy wypukłym naniesione motywy można łatwo wyczuć pod palcami, o tyle przy płaskim nie jest to takie oczywiste. W tej formie drukowej miejsca drukujące oraz niedrukujące są zlokalizowane na tym samym poziomie (forma jest równa). Mówimy tutaj o dwóch technikach drukowania: bezpośrednim oraz pośrednim. Pierwszy opiera się na stykaniu podłoża z matrycą, natomiast w drugim występuje pośredni element – cylinder.

Odmianą drukowania pośredniego jest tzw. offset. Druk płaski w tym wydaniu jest wysokonakładowy. Stanowi dziś główną technikę, szeroko stosowaną w przemyśle. Jego popularność wzrosła po wynalezieniu płyt offsetowych (blach). Obrazy drukowe otrzymuje się na nich w wyniku procesu fotochemicznego. Blacha zostaje poddana naświetlaniu, a naświetlone miejsca – wytrawieniu. Przed realizacją zamówień trzeba przygotować formy drukarskie, więc drukowanie tą metodą jest droższe. Niemniej koszty obniżają się proporcjonalnie do wielkości nakładu, co czyni ją ekonomicznym rozwiązaniem.

Największymi zaletami tej techniki druku płaskiego jest rewelacyjne odwzorowanie barw, wyrazistość oraz nasycenie kolorów. Nie bez znaczenia pozostaje również trwałość, która pozwala uszlachetniać podłoże drukarskie. Zaawansowana technologia offsetowa daje możliwość drukowania na powierzchni innej niż papierowa, a także na wszelkiego rodzaju papierze – włącznie z wariantami o odmiennej gramaturze. Co więcej, można taki produkt pokrywać dodatkowymi powłokami typu laminat.

Gdzie warto zamawiać druk swoich produktów?

Techniki druku różnią się między sobą cenami oraz uzyskanym efektem. Niektóre można nazwać uniwersalnymi, inne nadają się do konkretnych działań. Zachęcamy do skorzystania z oferty naszej drukarni. Sięgnij po wskazówki naszych ekspertów. Doradzimy Ci wybór optymalnej metody, a my zrealizujemy zamówienie.

wróć
ozdobnik
nasi partnerzy
  • Fasson
  • Gallus
  • Hei
  • Jurmet
  • Pc print
  • Sericol