Etykiety a recykling – etykiety przyjazne dla środowiska

Etykiety a recykling – etykiety przyjazne dla środowiska

Co roku na świecie powstają miliony ton odpadów, głównie z torebek foliowych, zużytych opakowań po produktach etc. Stanowi to nie lada problem w kwestii dbałości o środowisko, które jest coraz mocniej przeciążone przez działalność człowieka. Wzrost świadomości na tym polu jednak owocuje szeregiem inicjatyw i procedur, mających na celu zmniejszenie negatywnego wpływu na przyrodę. Istotny element takich przedsięwzięć stanowi m.in. recykling etykiet. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Zachęcamy do lektury! 

 

Krótko o istocie recyklingu etykiet 

Papier, polietylen i inne tworzywa – w produkcji oznaczeń wyrobów trafiających do sklepu stosuje się najrozmaitsze surowce. Choć – jednostkowo – mogą się one wydawać niewielkim kłopotem (wszak zwykle ważą niewiele), to, jeśli weźmie się pod uwagę liczbę powstających codziennie artykułów spożywczych, farmaceutycznych, kosmetycznych czy elektroniki, które muszą zostać właściwie opakowane, daje szerszy obraz i pozwala wyobrazić sobie rzeczywistą skalę problemu. To potencjalne odpady mogące skażać środowisko, szkodząc roślinności, zwierzętom, a w końcu i nam, ludziom. 

Dodatkowo wytworzenie etykiet z surowców – nazwijmy to – pierwotnych, wymaga np. wydobycia ropy i jej odpowiedniej obróbki. To z kolei wiąże się z kolejnym obciążeniem dla przyrody ze względu na gazy wytwarzane podczas tych procesów oraz samego transportu. 

Z tego powodu tak istotne jest, aby etykiety trafiały do recyklingu. Dzięki temu materiały użyte w produkcji tych oznaczeń mogą ponownie zostać wykorzystane. Czy jednak można – tak po prostu – oderwać je od opakowania i wrzucić do odpowiedniego kontenera, co doprowadzi do łatwego przetworzenia? Niestety – to nie takie proste. Przyjrzyjmy się najpierw, które z tych produktów mogą bez problemu zostać poddane procesowi odzyskiwania. 

 

Jakie etykiety nadają się do recyklingu? 

Teoretycznie – wszystkie. Jednak zagadnienie „etykiety a recykling” wymaga bardziej wnikliwego spojrzenia. Najłatwiejsze i najbardziej opłacalne w przetwarzaniu są oznaczenia produktów wykonane z pojedynczych materiałów, naklejone dodatkowo na opakowanie z tego samego tworzywa. Przykładowo więc – jeśli wyprodukowano je z PET i były naklejone na butelki z takiego plastiku, wówczas odzyskiwanie ich jest dużo łatwiejsze (w zależności jeszcze od użytego kleju i tuszu). To samo tyczy się np. połączenia papierowych etykiet na kartonowym opakowaniu etc. Kłopot zaczyna się w momencie, gdy surowce obu przedmiotów, tj. oznakowania artykułu i jego opakowania, są różne. 

 

Które etykiety trudniej się przetwarza i dlaczego? 

Połączenie plastiku i papieru stanowi znaczne utrudnienie w procesie recyklingu. Dlaczego? Gdyż często któryś z nich traktuje się jako odpad nieopłacalny do odzyskania. Innymi słowy – nierzadko jest on utylizowany. Podobnie wygląda to w przypadku tuszy i klejów. Te ostatnie też niekiedy stanowią problem w przetwarzaniu etykiet. Jeśli nie zostały zmyte, mogą doprowadzić do uszkodzenia odzyskiwanego materiału i przestojów w pracy przetwórni. Dlatego tak duże znaczenie ma m.in. stosowanie odpowiednich preparatów do naklejania. 

 

Etykiety z recyklingu – ekologiczna opcja dla świadomych marek 

Najważniejsze jednak jest to, że zdecydowaną większość surowców da się przywrócić do obiegu. Materiały z recyklingu są coraz popularniejsze w produkcji etykiet i ich wykorzystanie niesie ze sobą kilka korzyści. Przede wszystkim – dla przyrody. Oznacza to bowiem zmniejszenie ilości odpadów, a z drugiej strony – uproszczenie procesu wytwarzania bez konieczności wyczerpywania zasobów naturalnych. 

Dla samych firm istotniejszy z pewnością będzie fakt, że eko etykiety, jako bardziej przyjazne dla środowiska, są pozytywnie postrzegane przez samych nabywców. Świadomość konsumentów stale rośnie, szczególnie w zakresie wpływu na przyrodę. Chętniej więc wybierają produkty, których opakowania m.in. pozostawiają niższy ślad węglowy lub można je odzyskać w toku recyklingu. 

 

Wykonamy dla Ciebie nadruk na etykietach z recyklingu! 

Procesy związane z odzyskiwaniem tworzyw i innych materiałów mają ogromne znaczenie dla biznesu, ale – przede wszystkim – przyszłości naszej planety. Z tego powodu warto inwestować m.in. w etykiety przyjazne dla środowiska. Pamiętaj, że Twój produkt wciąż powinien się prezentować atrakcyjnie. O to zadbamy my – mamy możliwości, by dostarczyć Ci atrakcyjne banderole i inne oznaczenia artykułów. Sprawdź to teraz! 

wróć
ozdobnik
nasi partnerzy
  • Fasson
  • Gallus
  • Hei
  • Jurmet
  • Pc print
  • Sericol