Czym się różni cold stamping od hot stampingu

Czym się różni cold stamping od hot stampingu

Współcześnie producenci mają wiele możliwości zachęcenia klienta do zakupu swoich artykułów. Mogą zainwestować w odpowiednią reklamę i przyciągnąć uwagę nabywcy designem wyrobów. Wśród opcji, z których korzystają coraz częściej, można wymienić uszlachetnianie druku etykiet znajdujących się na wyrobach. W zależności od potrzeb wybierają cold stamping albo hot stamping. Jakie są różnice pomiędzy tymi technikami? Przeczytaj artykuł, a poznasz je lepiej!

Co to jest cold stamping?

Oba rozwiązania różnią się zastosowaniem innej temperatury podczas uszlachetniania druku. W pierwszym przypadku posługujemy się matrycą polimerową, aby zwiększyć atrakcyjność wizualną etykiety, drukując ją na zimno. Cold stamping należy do wyjątkowo efektownych technik upiększania etykiet. Powstałą w ten sposób etykietę wyróżnia efektowny wygląd, który zwraca uwagę kupujących. Metodę coldstampingową wybierają m.in. producenci artykułów z branży kosmetycznej oraz chemicznej. To rozwiązanie polecane również w sektorze środków chemicznych.

Sama technika polega na aplikacji na etykietę kleju utwardzanego promieniowaniem UV. Nanosi się go na strefy, w których ma się znaleźć cold stamping. Po aplikacji następnym etapem jest dociśnięcie do miejsc z klejem folii z wybranym barwnikiem. Może być srebrna i wtedy mówimy o srebrzeniu  albo złota (złocenie). Przy pomocy takiego uszlachetniania na samoprzylepnych etykietach mogą być widoczne subtelne srebrzenia lub złocenia poszczególnych napisów. Można w ten sposób upiększyć konkretne elementy graficzne, dodając całości elegancji.

Co to jest hot stamping?

W odróżnieniu od pierwszej metody w drugiej wykorzystuje się właściwości wysokiej temperatury. Matryce wykorzystywane w maszynach do drukowania są wykonane z tworzywa przewodzącego ciepło. Hot stamping jest znany pod określeniem termodruk, można go łatwo rozpoznać dzięki wyraźnie widocznym uwypukleniom formy. To jedna z najpopularniejszych technik uszlachetniania druku, dająca niezwykle atrakcyjny efekt wizualny. Z tego powodu idealnie nadaje się do zdobienia opakowań.

Poza wypukłymi matrycami w metodzie hotstampingowej stosuje się specjalną folię do tłoczenia na gorąco. Po wybraniu obszaru, na którym ma się znaleźć druk, pokrywa się go folią. Pod wpływem wysokiej temperatury forma drukowa z wypukłym rysunkiem przenosi folię na elementy, które mają być uszlachetnione . Dociska się do danej powierzchni, dzięki czemu powstaje powleczony metaliczną folią wypukły napis bądź grafika. Hot stamping może być wykorzystywany do tworzenia motywów na teksturowanych powierzchniach. Poza papierem można go stosować np. na plastiku, szkle, metalu czy drewnie.

Co jest lepsze: cold czy hot stamping?

To, na co postawi klient drukarni, zależy od kilku czynników. Obie metody mają swoje zalety oraz wady, więc po stronie zamawiającego leży ostateczna decyzja. Jeśli chodzi o historię, znacznie starszy jest cold stamping. Istnieje od setek lat, a hot stamping jest stosowany dopiero od XIX wieku. Pierwszy wariant uszlachetniania druku zużywa mniej energii niż drugi. Oznacza to, że jest znacznie bardziej przyjazny dla środowiska, co dla wielu producentów ma dziś niezmiernie istotne znaczenie.

Głowną zaletą cold stampigu and hot stampingiem jest jego cena. Koszty przygotowania form drukowych są zdecydowanie wyższe przy hot-stampingu. Hot-stamping oferuje jednak wyższą jakość wykonania nadruku. Decyzja zawsze nalezy jednak do Klienta.

Przeczytaj równiez nasze artykuły o:

Technikach uszlachetniania druku

Cold stampingu w drukowaniu etykiet

Gdzie warto wydrukować etykiety?

Zachęcamy do śledzenia naszych kolejnych wpisów. Pochylamy się w nich nad poszczególnymi technikami druku oraz uszlachetniania go, przybliżamy metody podnoszenia jakości etykiet, a także umożliwiamy porównanie opcji dostępnych w ofercie drukarni. Poznaj bliżej cold i hot stamping, dowiedz się, jakie są główne różnice między nimi i zdecyduj, które rozwiązanie będzie dla Ciebie lepsze. Serdecznie zapraszamy do lektury!

wróć
ozdobnik
nasi partnerzy
  • Fasson
  • Gallus
  • Hei
  • Jurmet
  • Pc print
  • Sericol